S.C.M. Craiova, medalie de bronz in Croatia

Trei pugiliști de la Sport Club Municipal Craiova au participat, în intervalul 23-31 iulie 2016, la finala Campionatului European Școlar (cadeți), care a avut loc la Zagreb (Croația).

Cea mai bună evoluție a avut-o MICLESCU Vidu Junior (cat. 76 kg), care a cucerit medalia de bronz.

BAMBALOI Angelo (cat. 59 kg) a terminat pe locul 5, iar TOBOŞARU Cosmin (cat. 50 kg) a fost învins în primul tur.

Antrenorul secund al lotului național de cadeți a fost de la S.C.M. Craiova, Ion JOIȚA.

Ion JOIȚA, antrenor S.C.M. Craiova:

“Sunt mulțumit de rezultatele pe care le-au obținut sportivii noștri. Mă bucur că am revenit acasă cu o medalie, locul 3 nu este foarte ușor de obținut. Știu că trebuie să muncim tot mai mult, pentru că pretențiile vor fi tot mai mari cu cât sportivii cresc.”